Nudíte se? Kupte si medvídka mývala!

Pokud patříte mezi milovníky klasických českých komedií, nemůže Vám být tato hláška nepovědomá. Nevíte, do kterého filmu ji zařadit? Nevadí, jedná se o Postřižiny a autorem této rady je strýc Pepin v podání Jaromíra Hanzlíka. My se však nebudeme dále zabývat filmem, nýbrž drobnou a velmi šikovnou šelmou, která si dokázala podmanit téměř celou Severní Ameriku.
mýval u řeky

Maskovaný bandita na lovu

Černobílá obličejová maska ve spojení s inteligencí a neobyčejnou přizpůsobivostí dělá z medvídka mývala opravdu životaschopnou šelmu. Mýval umí skvěle plavat, šplhat, hrabat a dokonce také otvírat dveřní závory. Sice byl původně obyvatelem tropických oblastní, ale díky již zmiňované přizpůsobivosti dokázal osídlit severoamerický kontinent od bažin až po velehory. Poradí si jak v pouštích, tak v horách. Stále však dává přednost vodním tokům, protože právě obyvatelé řek patří mezi důležitou součást jeho potravy. Nejraději má raky, dokáže však ulovit ryby i o velikosti pstruha. Svou kořist si přidrží tlapkami s ostrými drápky. Dospělý mýval je tak silný, že dokáže udržet psovi hlavu pod vodou.
medvídek mýval

Šikovné tlapky a rychlý běh

Mýval je velmi obratný a navíc je vybaven pěti šikovnými prsty na každé tlapce. Dokáže si s nimi přidržet potravu nebo otevřít dveře domu. Navzdory tomu, že má zadní nohy delší než přední, je schopen utíkat rychlostí až 24 km/h. Není výjimkou, že své útočiště najde i ve městech, rád se usídlí ve stodole či sklepě. Má zde dostatek potravy a navíc se zde nepotká s přirozenými nepřáteli, jako jsou kojoti, rysové či pumy. V přírodě si zařizuje své doupě v noře nebo dutině stromu. Den tráví odpočinkem a za soumraku se vydává za potravou. Mláďata se rodí na jaře. Mohou být 3 – 4 a je zajímavé, že mohou mít různé otce. S matkou zůstávají zhruba jeden rok. Dospělý jedinec měří zhruba tři čtvrtě metru a vážit může až deset kilogramů.