Co jsou šrapnelové bomby?

Šrapnel vznikl díky britskému poručíku Henrymu Shrapnelovi, jenž jeho prototyp použil v bitvě u Waterloo v roce 1815, a v během dalších sta let byl neustále zdokonalován. V průběhu první světové války patřily šrapnelymezi nejpoužívanější vojenskou munici. Jejich použití v dělostřelectvu se osvědčilo zejména v útoku proti takzvané „živé síle“, při velké účinnosti, těchto střel.

V současné době jsou také často používány při teroristických útocích, protože jejich výroba není složitá a oproti jiným bojovým prostředkům, také levnější.
vojenská vozidla
Složení šrapnelové bomby

 

–                     duté tělo z oceli-(po naplnění obsahem z obou konců uzavřeno)

–                     výbušný prvek (chemická sloučenina, střelný prach)

–                     zapalovač

–                     obsah ocelového těla (šrapnel)

 

Právě samotnému obsahu bomby, nebo střely byla v průběhu století věnována velká pozornost. Vojenští specialisté si totiž kladli za cíl, aby následky výbuchu tohoto typu střely byly co největší. Proto https://www.nfrm.cz/co-to-jsou-srapnelove-bomby/ byly postupně plněny kuličkami, jehlami, nebo nasekanými řetězy.
teroristický útok

  Dolet střepin po dopadení na cíl se řídí jejich hmotností. Ty o váze 0,1 až 2 gramy, dosáhnou vzdálenosti cca 30m, ale běžně se používají ty těžší, 10 až 100 gramové, s doletem sto metrů. 

   Poranění v důsledku dopadu bomby mají různý charakter.

 

–                     při samotném dopadu bomby jde nejprve o úrazy způsobené tlakovou vlnou

      (poranění plic a ušních bubínků)

–                     zlomeniny způsobené v důsledku nárazů při tlakové vlně

–                     popáleniny při určité vzdálenosti při dopadu bomby

–                     největší procento poranění způsobuje rozptyl částic, vylétajících velkou rychlostí z

      těla střely. Není nic neobvyklého, že někteří účastníci bojů žijí s uvízlými šrapnely celá léta, protože jejich vyjmutí by přímo ohrozilo jejich životy. Jedná se zejména o oblasti kolem srdce, páteře a hlavy. I tak jsou velmi nebezpečné, protože v těle mohou bloudit.  

Co jsou šrapnelové bomby?
4 (80%)1